Dlaczego się nie wysypiasz? – przyczyny i skutki

Sen jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia, a brak odpowiedniej ilości snu może doprowadzić do szeregu negatywnych skutków dla zdrowia i samopoczucia. Po nie przespanej nocy lub za krótkiej ilości godzin snu, odczuwamy zmęczenie czy mamy problemy z koncentracją. Niestety, coraz więcej ludzi boryka się z problemem niedoboru snu. Dlaczego tak jest? Jakie są przyczyny tego, ze się nie wysypiamy? Dlaczego jestem wiecznie zmęczony?

Podczas snu w naszym mózgu zachodzą ważne zmiany, a część z nich dotyczy odpowiedniego funkcjonowania układu nerwowego. Podczas snu dochodzi m.in. do oczyszczenia mózgu z toksyn – jeśli za mało śpimy, gromadzą się one w mózgu i prowadzą do Alzheimera czy Insulinoodporności. Brak jakościowego i wystarczającego snu przed dłuższy czas powoduje –  spadek uwagi, zaburzoną ocenę rzeczywistości, osłabienie pamięci oraz możliwości poznawczych, mdłości, bóle głowy i mięśni. Oto kilka popularnych przyczyn nie wysypiania się:

Niebieskie światło przed snem

Duża część z nas bezpośrednio przed pójściem spać ogląda ulubiony serial w TV czy przegląda portale społecznościowe na swoim telefonie – znasz to skądś? Niestety wiele z nas ma ten nawyk, który jest jednym z czynników problemów ze snem. Ekrany urządzeń elektronicznych emitują niebieskie światło, które hamuje proces produkcji melatoniny, co następnie skutkuję problemem z zaśnięciem.

Stres

We współczesnym trybie życia nie trudno o stres. Codzienne wyzwania, problemy w pracy czy w życiu prywatnym, mogą prowadzić do bezsenności lub zaburzyć rytm snu. Zdarzyło Ci się kiedyś, że obudziłeś się w nocy i nie mogłeś ponownie zasnąć? Przewlekły stres jest niebezpieczny i nie pozwala organizmowi odpocząć się w 100%.

Używki

Wiele osób pije alkohol przed snem, aby się zrelaksować i lepiej spać. Alkohol zaburza równowagę między fazami snu, a także spłyca i skraca go. Sprawia, że na drugi dzień po spożyciu alkoholu jesteśmy niewsypani i zmęczeni. Kofeina, nikotyna czy psychodeliki pobudzają organizm i powodują bezsenność. Regularne zażywanie używek negatywnie wpływa na jakość snu!

Nieregularne pory snu

Nieregularne pory snu prowadzą do zaburzenia zegara biologicznego. Staraj się kłaść spać i wstawać o tych samych godzinach. Regularny sen jest kluczowy dla zdrowia psychicznego i fizycznego, ponieważ wpływa na procesy naprawcze i regeneracyjne w organizmie, pamięć, funkcje poznawcze oraz nastrój.

Niewygodny materac

Problemy z zaśnięciem, budzenie się w nocy czy wstawanie rano z bólem kręgosłupa, spowodowane jest starym lub nieodpowiednio dobranym materacem. Dobry sen to zdrowy sen! Wybierz jakościowy materac, który zapewni odpowiednie podparcie dla kręgosłupa oraz zdrową postawę podczas snu. W salonach – Pan Materac, Oto Materace, Pracowania Materacy, Król Materacy czy Fest Łóżka i Materace, znajdziesz szeroki wybór zarówno jakościowych materacy, jak i poduszek które spełnią Twoje oczekiwania oraz zapewnią Ci godny sen.

Niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej

Nieodpowiednia dieta i brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej przyczynia się do problemów ze snem, co skutkuje zmęczeniem i niewysypianiem się. Zadbaj, aby Twoja dieta była lekkostrawna i posiadała wszystkie ważne wartości odżywcze oraz witaminy. Jedzenie tłustych i ciężkich potraw, może powodować dyskomfort i bóle brzucha, a to następnie skutkuje problemami z zaśnięciem lub budzeniem się w nocy. Niedobory witamin z grupy B, D, magnezu oraz żelaza skutkują sennością, osłabieniem i problemami z koncentracją, dlatego warto zadbać o zbilansowaną dietę. Warto wprowadzić do życia regularną aktywność fizyczną. Wybierz aktywność, którą lubisz, nie musi to być siłownia czy tenis, wystarczy zwykły spacer. Naukowcy potwierdzili, że 150 minut umiarkowanej aktywności w tygodniu wystarcza, aby znacząco poprawić jakość snu. Aktywność fizyczna i zbilansowana dieta nie tylko poprawiają jakość snu, ale jakość życia!

 

Skutki braku snu mogą być poważne. Nie tylko wpływa to na naszą koncentrację i efektywność w ciągu dnia, ale także ma negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Brak jakościowego snu może prowadzić do depresji, otyłości, cukrzycy, chorób serca i innych poważnych schorzeń. Aby poprawić jakość snu, istotne jest stosowanie zdrowych nawyków oraz wprowadzenie higieny snu. W przypadku trudności ze snem, nie spowodowanych powyższymi czynnikami należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć jakiekolwiek zaburzenia medyczne i uzyskać odpowiednią pomoc. Zdrowy sen jest kluczowy dla naszego ogólnego dobrostanu i jakości życia, dlatego warto zadbać o to, aby dostarczać wystarczającą ilość snu organizmowi. Zapraszamy do odwiedzenia salonów Galerii Top Meble, gdzie znajdziesz jakościowe i wygodne materace, które zdecydowanie poprawią Twój sen!

Top Meble
Adres: ul. Poznańska 140
Komorniki
Godziny otwarcia:
Pon. - Sb 10-20
Nd. handl. 10-18

Nasza strona używa plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony bez zmian ustawień oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Informujemy, że ustawienia tych plików można zmienić w dowolnym momencie za pomocą ustawień przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.