Drewniana podłoga- jak ją pielęgnować?

Drewniana podłoga to ponadczasowy element naszego wnętrza. Klasyka, uniwersalność, trwałość te wszystkie cechy sprawiają, że drewniana podłoga zawsze będzie modna w naszych domach. To nie tylko element estetyczny wnętrza, ale również inwestycja, która wymaga regularnej i świadomej pielęgnacji, aby zachować swoje piękno na lata. Jak dbać o drewno, żeby przetrwało lata? Co robić by nie uszkodzić podłogi?

Regularne odkurzanie i zamiatanie kurzy

Regularne usuwanie kurzu i brudu przy użyciu odkurzacza z miękką końcówką zapobiega zarysowaniom powierzchni drewnianej podłogi. Zastosowanie miotły z delikatnym włosiem, również jest skutecznym sposobem pozbycia się kurzu z drewna.

Odpowiednie środki do mycia drewna:

Drewno jest delikatnym materiałem podatnym na uszkodzenia agresywnymi chemikaliami. Ważne jest regularne mycie podłóg z zastosowaniem odpowiednich delikatnych płynów. W sklepach z chemią domową dostępne są dedykowane środki do mycia drewnianych podłóg. Pamiętaj o używaniu odpowiednich mopów i ścierek, najlepiej sprawdzą się produkty z mikrofibry lub bawełny, które nie porysują powierzchni, i po wyciśnięciu nie pozostawiają wody.

Ochrona przed wilgocią

Drewniana podłoga jest wrażliwa na wilgoć, dlatego ważne jest unikanie nadmiernej styczności drewna z wodą. Upewnij się, że wszelkie zalania i plamy z cieczy zostaną szybko usunięte, a podłoga zostanie wysuszona. Pozostawienie wody skutkuje trwałymi uszkodzeniami drewna. Pamiętaj o wyciskaniu mopa/ścierki przed myciem podłogi, aby nie zostawić nadmiaru wody.

Olejowanie i woskowanie

Warto zaimpregnować podłogę przy użyciu oleju lub wosku, aby chronić ja przed promieniowaniem UV, uodpornić na pleśnie, grzyby, glony i siniznę. Impregnat wnika głęboko w strukturę drewna, wzmacnia je ,a co za tym idzie-  podłoga zachowuję swoją naturalną urodę przez długie lata. Regularne olejowanie nawilża i chroni przed utratą koloru.

Ochrona przed zarysowaniami

Drewniana podłoga jest podatna na zarysowania, aby temu zapobiec zastosuj filcowe naklejki. Jest to najtańsza opcja ze wszystkich dostępnych w sklepach. Podklej swoje obiekty, które mają styczność z podłogą filcowymi podkładkami i przesuwając meble zminimalizujesz ryzyko zarysowania drewna. Możesz również użyć specjalnego barwionego kitu do drewna. Unikaj chodzenia w twardych obcasach w pomieszczeniach z drewnianą podłogą oraz regularnie przycinaj pazury swoim pupilom.

Stosuj maty i dywany

Maty i dywany mogą pomóc w ochronie obszarów najbardziej narażonych. Krzesła i fotele najlepiej umieścić na dywanie, aby odpowiednio zabezpieczyć podłogę przed piaskiem znajdującym się w kółkach. Miski z pokarmem dla zwierząt powinny od spodu być zabezpieczone matą, aby woda lub pokarm, który znajdzie się na podłodze nie zniszczył jej. Regularna inspekcja        

Regularnie sprawdzaj swoją podłogę pod kątem uszkodzeń, takich jak głębokie zarysowania, czy odspojenia, i zajmuj się nimi odpowiednio szybko.

 

Inwestując w drewnianą podłogę w swoich wnętrzach, pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja i dbałość, to klucz do jej długowieczności, i zachowania pięknego wyglądu przez lata.

 

Top Meble
Adres: ul. Poznańska 140
Komorniki
Godziny otwarcia:
Pon. - Sb 10-20
Nd. handl. 10-18

Nasza strona używa plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony bez zmian ustawień oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Informujemy, że ustawienia tych plików można zmienić w dowolnym momencie za pomocą ustawień przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.